Rekrutacja
Zarządzenia władz
Dla studentów
Archiwum
Studia doktoranckie
Studia Podyplomowe
Podyplomowe Studium Katechezy Przedszkolnej
Studium Organistowskie
Studia okołoinstytutowe
Czytelnia
Newsletter

Aktualności

Życzenia Wielkanocne 2017

Data dodania: 2017-04-12


 UMARŁ Z MIŁOŚCI -

 ZMARTWYCHWSTAŁ MOCĄ MIŁOŚCI

Umierajmy dla grzechu z miłości do NIEGO

I codziennie powstawajmy z martwych do życia w Nim. 

Tak żyjąc, chociaż umrzemy - w Nim zmartwychwstaniemy! 

Takiej pewności wiary i nadziei opartej na

MIŁOŚCI ZMARTWYCHWSTAŁEJ

oraz radości wielkanocnej w gronie rodziny i przyjaciół

wraz z darem modlitwy

życzę z całego serca

Ks. dr hab. Marian DUDA - Dyrektor

Wesołego Alleluja!                                     Wielkanoc 2017

 

Jesteśmy z naszym Profesorem!

Data dodania: 2017-01-12

Kochani studenci naszej uczelni, Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie!

Zwykle w piątkowe popołudnia i w soboty spotykaliśmy się na wykładach z teologii moralnej, spotykaliśmy się na korytarzu uczelnianym, pozdrawialiśmy się serdecznie, rozmawialiśmy. Zmaganie z chorobą nowotworową nie pozwala mi na razie do Was przyjść(jestem w trakcie radioterapii, a po 2 tygodniach rozpocznę chemioterapię), dlatego korzystam z wielkiej życzliwości Ks. Prof. Mariana Dudy, naszego Dyrektora, by zwrócić się do Was w tej formie z moim słowem. Tylu ludzi cierpi na rakaWidzę ich codziennie w szpitalu. Nie chcę być cierpiętnikiem! Chcę walczyć z Wami i dla Was, ale swoje życie i swoją przyszłość złożyłem całkowicie w ręce Jezusa i naszej Częstochowskiej Matki! Jestem człowiekiem wiary i ufności, dlatego powtarzam: Jezu, ufam Tobie! Po prostu A Was proszę, pomóżcie mi na tej drodze krzyża RAZEM DAMY RADĘ!!!

Chcę tylko, byście wiedzieli, że BARDZO WAS KOCHAM! Że nasza uczelnia jest dla mnie bardzo ważna, że Wy jesteście taką moją uczelnianą rodziną i uwierzcie, mam ogromnie wiele serca dla każdego z Was. Za każdą sytuację, jeśli kogoś potraktowałem niesprawiedliwie PRZEPRASZAM! Za każdy wyraz Waszej pamięci, przysłaną mi kartkę ze słowami JEZUS CIĘ KOCHA, za każdego smsa, maila – z całego serca DZIĘKUJĘ! Ja zamieszczam na FB wpisy o tym, co teraz stanowi moją 

codzienność, zapraszam Was do grona moich facebookowych przyjaciół!!! Jeśli możecie to włączcie się proszę w nowennową akcję, zainicjowaną przez absolwentkę naszego WIT, Milenę, której jestem ogromnie wdzięczny. Zależy mi na tym, by wydłużał się ten łańcuch dobroci ludzkiej, który rozpoczęła moja choroba już przed 5 laty. Na koniec chcę Wam powiedzieć to, co zawsze Wam powtarzam: JEZUS WAS KOCHA! KAŻDEGO! Tej Miłości zaufałem i jestem dumny z tego, że 25 lat mogłem jako kapłan tej Miłości służyć! Teraz szturmujmy niebo, wraz z o. Pio, Janem Pawłem II, s. Faustyną i Małą Terenią uczelnianą, o cud mojego wyzdrowienia Bo chciałbym bardzo do Was wrócić!!! Pomóżcie mi na tej drodze!!! 

                                                                            Wasz ks. Arek

Święci są  w pogotowiu, czekają na nasze zlecenia! Proszę o usilną i wytrwałą  modlitwę w intencji naszego Ks. Profesora Arkadiusza - Ks. Dyrektor

BOŻE NARODZENIE 2016

Data dodania: 2016-12-22
Bóg przyszedł do Ciebie w ludzkim Ciele,

aby w ludzkim języku powiedzieć Ci o Swojej miłości

i w ludzkim Ciele zechciał umrzeć za Ciebie z miłości!

Przyszedł do Ciebie, abyś miał dostęp do NIEGO!

Narodził się dla Ciebie, abyś Ty mógł odrodzić się w NIM!

Upodobnił się do Ciebie we wszystkim oprócz grzechu,

abyś Ty mógł upodobnić się  do Niego,

uwolniony przez NIEGO od grzechu.

Głębokiego przeżywania tej Tajemnicy w czasie Świąt Bożego Narodzenia

oraz nadchodzącego Nowego Roku 2017

 z darem pokoju, zdrowia i wszelkiej pomyślności w gronie rodziny i przyjaciół

życzy wraz z modlitwą

             Ks. Marian Duda

Dyrektor WIT wraz z gronem profesorów

 

 

                 Boże Narodzenie 2016

 

INAUGURACJA 2016/2017

Data dodania: 2016-10-21

Częstochowa: jubileusz 50-lecia Wyższego Instytutu Teologicznego

DSC_0014

Z udziałem władz uczelni, na czele z dyrektorem ks. dr. hab. Marianem Dudą, przedstawicieli środowiska akademickiego Częstochowy, Kościoła, wykładowców i studentów 14 października odbyły się w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie uroczystości jubileuszu 50-lecia istnienia Instytutu oraz inauguracja nowego roku akademickiego. Uroczystości odbyły się w ramach trwającego w archidiecezji częstochowskiej Kongresu Miłosierdzia.

Mszy św. w kaplicy pw. Zesłania Ducha Świętego przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Mszę św. koncelebrowali m.in. kapłani wykładający w Instytucie Teologicznym.

„Eucharystia jest sakramentem miłosierdzia” – odkreślił na początku Mszy św. ks. prał. dr hab. Marian Duda.

W homilii abp Depo nawiązując do słów Chrystusa: „Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli” podkreślił, że „słowa te wypowiedziane są do każdego pokolenia tych, którzy w Niego wierzą i będą wierzyć” i dodał, że „wszyscy jesteśmy zobowiązani do poznawania prawdy”.

Metropolita częstochowski wskazał na dzieło Instytutu Teologicznego w Częstochowie i wyraził wdzięczność wobec tych wszystkich, którzy od początku tworzyli Instytut. Wskazał m. in. na rolę założyciela Instytutu bp. Stefana Bareły i pierwszego rektora tej uczelni ks. prof. Stanisława Grzybka.

Abp Depo zaznaczył, że „Opatrzność postawiła przed nami progi wiary, którymi są: Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia, Jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polki i pielgrzymka Ojca Świętego Franciszka do Polski” – Trzeba za łaską wiary dobrze odczytać także kolejny próg wiary, którym jest jubileusz Instytutu Teologicznego i jego posługa prawdy i myślenia – podkreślił abp Depo.

Arcybiskup wskazał również na rolę Maryi i przypomniał słowa papieża Franciszka, który w Częstochowie powiedział: „Prośmy o łaskę, abyśmy sobie przyswoili Jej wrażliwość, Jej wyobraźnię w służbie potrzebującym, piękno poświęcenia swojego życia dla innych, bez szukania pierwszeństwa i dzielenia”.

Metropolita częstochowski mówiąc o nadziei w Chrystusie podkreślił, że „Kościół nieustannie potrzebuje ognia Ducha Świętego, ognia prawdy i miłości. Bez Ducha Świętego nie możemy być wiarygodnymi świadkami  Chrystusa”.

Metropolita częstochowski przypomniał również słowa Benedykta XVI z książki „Ostatnie rozmowy”: „Zawsze powtarzałem i wciąż to podkreślam. Jest rzeczą ważną, żeby to co przedtem stanowiło w Kościele dla ludzi świętość nie stało się nagle czymś zabronionym. Widoczna musi pozostać wewnętrzna tożsamość inności wobec świata. Zależało mi na tym, żeby sam Kościół utożsamił się wewnętrznie z własną przeszłością, żeby to co wcześniej było święte nie stało się nagle błędne. W tym świecie przesłanie Chrystusa to skandal, począwszy od Niego samego. Zawsze będziemy mieli do czynienia ze sprzeciwem, a nieszczęście polega również na tym, że nawet w teologii zrezygnowaliśmy w dużej mierze z pojęcia prawdy” – powiedział Benedykt XVI w rozmowie z niemieckim dziennikarzem Peterem Seewaldem.

 

„Bez zakorzenienia się w Chrystusie wszystko się rozpada” – dodał arcybiskup.

Odnosząc się do czasów współczesnych metropolita częstochowski zauważył, że „istnieje jakiś zamach w naszych sumieniach, nie tylko przez parlament” – Brakuje nam odwagi, by powiedzieć „nie” złu. Potrzebujemy Ducha Świętego. Nie wolno dopuścić do siebie serca letniego – zakończył abp Depo.

Po Mszy św. w auli Instytutu odbyła się druga część jubileuszu i inauguracji. Dyrektor WIT ks. prał. dr hab. Marian Duda przypomniał m. in. słowa św. Jana Pawła II, który w swoim liście do Instytutu napisał, że „uczelnia ta wpisała się głęboko w moim sercu”.

Ks. Duda podkreślił m. in. że „zadaniem Instytutu jest propagowanie myśli teologicznej właściwej dla charyzmatu archidiecezji częstochowskiej”.

Następnie ks. dr Jacek Kapuściński przedstawił działalność wydawnictwa naukowego Wyższego Instytutu teologicznego w Częstochowie. Natomiast dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. dr hab. Arkadiusz Baron wskazując na problem „miłosierdzia jako nierozerwalnie związanego ze zbawczym działaniem Boga” życzył, aby „studia teologiczne przybliżały do Boga” – Studia, które przybliżają do Boga mają sens i mogą być owocne – mówił ks. Baron.

Odbyła się również immatrykulacja studentów pierwszego roku oraz wręczenie dyplomów magisterskich.

Na zakończenie uczestnicy uroczystości jubileuszowych wysłuchali wykładu ks. dr. Mariusza Terki nt. „Intellige ut credas. Rozumność wiary w nauczaniu św. Augustyna” – Wiara też jest czymś co charakteryzuje człowieka. Wiara to dar Boga – mówił ks. Terka.

Prelegent podkreślił, że temat rozumności wiary u św. Augustyna należy widzieć m. in. w kontekście filozoficznym antyku chrześcijańskiego, a mianowicie w kontekście platonizmu, manicheizmu i sceptycyzmu – Św. Augustyn mówi o poddaniu się wierze. Tylko ona daje pewność w niepewnym świecie. Wiara stanowi pierwszy stopień do posiadania wiedzy – mówił prelegent.

Ks. Terka omawiając temat rozumności wiary u św. Augustyna odwoływał się do interpretacji doktryny biskupa z Hippony w ujęciu kard. Josepha Ratzingera – U podstaw wiary znajduje się poszukiwanie Boga przez człowieka. Wiara jest tym, co zapoczątkowuje zrozumienie – mówił ks. Terka i dodał, że „św. Augustyn naucza o wewnętrznej sile wiary, która prowadzi do zrozumienia”.

„Zrozumienie jest uwieńczeniem wiary. Rozumność należy do istoty wiary” – kontynuował prelegent i dodał, że „wiara i rozum należą do integralnego bycia człowiekiem rozumnym”.

Na zakończenie abp Depo podkreślił, że „teologia jest rozpoznawaniem prawdy, którą trzeba szukać z pomocą Boga” i zaznaczył, że „jeśli odejdziemy od prawa natury i prawa objawionego w Chrystusie, to trudno będzie poruszać się we współczesnym świecie”.

Oprawę muzyczną jubileuszu i inauguracji nowego roku akademickiego zapewnił chór „Basilica Cantans”.

3 maja 1981 r. bp Stefan Bareła powołał do istnienia Instytut Teologiczny w Częstochowie. Jego historia pokazuje, że był owocem założeń Soboru Watykańskiego II. Bp Stefan Bareła jako uczestnik Vaticanum II podjął decyzję zgromadzenia dokumentacji soborowej i rozpoczęcia nad nią naukowej refleksji pozwalającej wiernym realizować chrześcijańską misję w duchu soborowego „aggiornamento”. Zadanie to było realizowane przez Sekretariat Dokumentacji Soborowej (1966 r.).

Już 1 lutego 1967 r. bp S. Bareła zlecił ks. prof. Stanisławowi Grzybkowi prowadzenie wykładów o tematyce biblijno-soborowej. Zajęcia rozpoczęte 9 lutego odbywały się dwa razy w miesiącu w gmachu Kurii Diecezjalnej w Częstochowie i trwały do 1 czerwca 1967 r. Następnie bp Bareła powołał Studium Dokumentacji Soborowej w Częstochowie. Inauguracja Studium Soborowego odbyła się 1 października 1967 r. Doceniając intelektualny wysiłek diecezji częstochowskiej, 1 kwietnia 1969 r., Kongregacja Pro Institutione Catholica zezwoliła na posługiwanie się nazwą Instytut Dokumentów Soborowych Diecezji Częstochowskiej.

Po wyborze Jana Pawła II, do wyrażenia własnego stanowiska, co do związków Instytutu z Papieskim Wydziałem Teologicznym został zobowiązany następca Papieża Jana Pawła II na stolicy biskupiej Krakowa, zarazem Wielki Kanclerz Papieskiego Wydziału Teologicznego – kard. Franciszek Macharski. Wydał on w tej sprawie pozytywną opinię 19 lutego 1979. Po posiedzeniu Komisji Episkopatu Polski ds. Nauki Katolickiej, która odbyła się 14 i 15 marca 1980 r., na wniosek bp. Bareły zostało zwołane nadzwyczajne spotkanie z przedstawicielami PWT w Krakowie. Wkrótce bp S. Bareła, po uzyskaniu ustnej aprobaty Stolicy Apostolskiej i przy poparciu samego Papieża powołał do życia Instytut Teologiczny w Częstochowie. Umowę o współpracy naukowej między PWT w Krakowie i Instytutem Teologicznym w Częstochowie podpisano 1 października 1981 r. Zatwierdzenie częstochowskiego Instytutu jako filii PWT w Krakowie przez Kongregację ds. Wychowania Katolickiego nastąpiło 30 stycznia 1982 r. Na mocy umowy z 3 maja 1981 r. sekcja eklezjologiczno-mariologiczna włączona została do PWT.

Na mocy dekretu z 3 maja 2012 r.  watykańska Kongregacja Edukacji Katolickiej (ds. Seminariów i Instytutów Naukowych) powołała pierwszy w kraju Wyższy Instytut Nauk Religijnych w Częstochowie. Instytut Teologiczny zaczął działać pod nazwą „Wyższy Instytut Teologiczny im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości”.

W dotychczasowych dziejach Instytutu jego rektorami byli: Ks. prof. dr hab. Stanisław Grzybek (1981-1990), Ks. prof. dr hab. Stanisław Włodarczyk (1990-2007), Ks. dr hab. Marian Duda (2007-2012). Od 2012 r. ks. dr hab. Marian Duda pełni funkcję dyrektora Instytutu.

ROZMOWA ALEKSANDRY MIECZYŃSKIEJ Z KS. MARIANEM DUDĄ W RADIU FIAT

 

Tekst i zdjęcia: Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

DSC_0001DSC_0003DSC_0004DSC_0005DSC_0009DSC_0011DSC_0013DSC_0014DSC_0016DSC_0018DSC_0021DSC_0023DSC_0024DSC_0026DSC_0028DSC_0029DSC_0032DSC_0035DSC_0037DSC_0039DSC_0042DSC_0045DSC_0047

 

UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2016/2017

Data dodania: 2016-10-07

JUBILEUSZ 50 –LECIA

INSTYTUTU TEOLOGICZNEGO

W CZĘSTOCHOWIE

1966 - 2016

 „Uczelnia ta, tak bliska memu sercu, wpisała się głęboko nie tylko w historię diecezji częstochowskiej, ale także w dzieje całego Kościoła w Polsce.

W ciągu swej […] działalności dydaktyczno-naukowej Instytut pogłębiał znajomość zasad Ewangelii wśród kapłanów, osób zakonnych i świeckich. Uczył pełniejszego spojrzenia na Kościół i na ważne problemy współczesnego życia, ubogacał intelektualnie i duchowo. Stał się w ten sposób konkretną odpowiedzią na wołanie Soboru Watykańskiego II o pogłębienie wiedzy i odnowienie religijnego życia człowieka współczesnego.

Pragnę szczególnie podkreślić cenny wkład Instytutu w formację ludzi świeckich. Jest to niewątpliwie wielkie osiągnięcie tej Uczelni, która przygotowała zastęp ludzi pragnących ofiarnie służyć społeczeństwu i Kościołowi poprzez dawanie świadectwa Prawdzie”.

- Jan Paweł II, List z okazji 25-lecia istnienia

 Instytutu Teologicznego w Częstochowie

- 24 czerwca 1991 r.


Z A P R O S Z E N I E  


DYREKTOR I PROFESOROWIE

WYŻSZEGO INSTYTUTU TEOLOGICZNEGO

W CZĘSTOCHOWIE

MAJĄ ZASZCZYT ZAPROSIĆ

NA JUBILEUSZ 50-LECIA ISTNIENIA UCZELNI

W CZASIE UROCZYSTEJ INAUGURACJI

NOWEGO ROKU AKADEMICKIEGO

2016/2017

W DNIU 14 PAŹDZIERNIKA 2016 ROKU

O GODZ. 16.00

DYREKTOR WIT

   ks. dr hab. Marian Duda

PROGRAM:

godz. 16.00  - MSZA ŚWIĘTA KONCELEBROWANA

Przewodniczy i głosi homilię: Ks. abp dr Wacław DEPO 

godz. 17.00  - UROCZYSTOŚĆ INAUGURACJI

 

  • „Gaude Mater Polonia” – chór WIT
  • Przemówienie inauguracyjne - Ks. dr hab. Marian DUDA - Dyrektor WIT
  • Wystąpienie Dziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
  • Immatrykulacja Studentów I-go Roku
  • Wręczenie dyplomów magisterskich
  • Wykład inauguracyjny: „Intellige ut credas. Rozumność wiary w nauczaniu św. Augustyna” – Ks. dr Mariusz TERKA
  • Przemówienie końcowe:  KS. ARCYBISKUP METROPOLITA
  • „Gaudeamus igitur”


« 1 2 3 4 5 ...16 »
Wyższy Instytut Teologiczny
ul. św. Barbary 41, 42-200 Częstochowa
tel. (34) 324 72 52, 785 490 150

Sekretariat czynny:

ŚRODA     godz. 9.00 - 12.00                                 

PIĄTEK     godz. 14.30 - 18.00

SOBOTA    godz. 9.00 - 14.30    15.30 - 18.00


Strona główna | Uczelnia | Dokumenty | Studia | Wydawnictwo naukowe | Konferencje naukowe | Kontakt | Galeria
wykonanie: kotonski.pl