Rekrutacja
Zarządzenia władz
Dla studentów
Archiwum
Studia doktoranckie
Studia Podyplomowe
Podyplomowe Studium Katechezy Przedszkolnej
Studium Organistowskie
Studia okołoinstytutowe
Czytelnia
Warsztaty biblijne
Newsletter

Aktualności

Publikacja naszego Profesora, ks. dr. hab. Arkadiusza Olczyka.

Data dodania: 2017-10-14

Najnowsza publikacja naszego Profesora, ks. dr. hab. Arkadiusza Olczyka.

Ks. Arkadiusz Olczyk, Kodrąb – moja mała Ojczyzna. Ocalić od zapomnienia…, Wyd. „Regina Poloniae”, Częstochowa 2017, ss. 157.

Ta monografia albumowa, zawierająca prawie 400 fotografii, opracowana została na przypadający w tym roku jubileusz 500-lecia kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej w Kodrębie.

Ks. Abp Wacław Depo w swoim pasterskim słowie do albumu napisał: „Ta pisana ‘sercem’ i bogato ilustrowana monografia autorstwa Ks. Prof. Arkadiusza Olczyka, syna tej lokalnej „małej Ojczyzny”, jest wyjątkowym świadectwem dobra wpisanego w dzieje parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej”.


 

Najnowsza publikacja naszego Profesora, ks. dr. hab. Arkadiusza Olczyka.

Ks. Arkadiusz Olczyk,Kodrąb – moja mała Ojczyzna. Ocalić od zapomnienia…,Wyd. „Regina Poloniae”, Częstochowa 2017, ss. 157.

(do nabycia bezpośrednio u Autora w cenie 30 zł za 1 egz.)

Ta monografia albumowa, zawierająca prawie 400 fotografii, opracowana została na przypadający w tym roku jubileusz 500-lecia kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej w Kodrębie. Pierwsze wzmianki o powstaniu parafii sięgają 1401 roku, choć zapewne jest ona starsza.Pierwotny kościół drewniany z XIV wieku został rozebrany z racji złego stanu i w jego miejsce w 1448 roku. Właściciel wsi, Mikołaj Kodrębski (łac.Nicolaie Codrembski)ufundował nowy kościół drewniany, który także spłonął w 1481 roku. Obecny kościół murowany, późnogotycki,z elementami renesansowymi, trzeci w historii parafii, wybudowany został także z fundacji Kodrębskich, herbu Poraj, kolatorów tutejszej parafii, najprawdopodobniej w latach 1514-1517. Z tej parafii, z Zapolic, pochodził trzeci ordynariusz diec. częstochowskiej bp Stefan Bareła, nazywany „biskupem niezłomnym”. Zapoliczaninem jest także autor jubileuszowego albumu.

Ks. Abp Wacław Depo w swoim pasterskim słowie do albumu napisał: „Ta pisana ‘sercem’ i bogato ilustrowana monografia autorstwa Ks. Prof. Arkadiusza Olczyka, syna tej lokalnej „małej Ojczyzny”, jest wyjątkowym świadectwem dobra wpisanego w dzieje parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej”.

W swojej recenzji tej monografii ks. dr Jacek Kapuściński napisał: „Opracowania dziejów poszczególnych parafii i miejscowości nie tylko odsłaniają obszary piękna i różnorodności, jakie się kryją w tych „małych ojczyznach”, lecz także zatrzymują w słowie i fotografii czas, miejsca, a nade wszystko ludzi, zachowując to niczym pomnik dla następnych pokoleń, przychodzących po nas. Trud takich właśnie badań z niezwykłą intuicją podjął ks. dr hab. Arkadiusz Olczyk, oddając do rąk czytelników piękny album o swoich rodzinnych stronach, będący niewątpliwie wyrazem przywiązania, szacunku i wdzięczności dla tej społeczności, w której wzrastał. Lektura tej monografii sprawia, że historia parafii kodrąbskiej, i wchodzących w jej skład miejscowości, zaczyna żyć na nowo w wyobraźni każdego, kto sięgnie po to bogate opracowanie. Niezwykłe to przeżycie, a już szczególne i bliskie będzie tym, którzy odczuwają osobiste więzi z owym zakątkiem centralnej Polski”.

Z kolei sam Autor jubileuszowego albumu napisał we wprowadzeniu słowa: „Jako kapłan, jako syn tej ziemi, który w kodrąbskim kościele przyjął chrzest w 1966 roku (Roku Wielkiego Millenium Chrztu Polski), tutaj celebrował prymicyjną Mszę Świętą w 1991 roku i tutaj często powraca, odczuwam wyjątkowy imperatyw sumienia, by dzieje mojej „małej Ojczyzny” uczynić Waszymi. Niniejsza jubileuszowa publikacja, która trafia do Waszych rąk, stanowi odpowiedź na ową potrzebę kapłańskiego serca. Ta ziemia bowiem i ci ludzie są moim domem i moją rodziną, z której jestem dumny”.

Uroczystości jubileuszowe obchodzone będą w Kodrębie 16 października 2017 r. podczas odpustu ku czci Patronki i pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego.


Wyższy Instytut Teologiczny
ul. św. Barbary 41, 42-200 Częstochowa
tel. (34) 324 72 52, 785 490 150

Sekretariat czynny:

ŚRODA     godz. 9.00 - 12.00                                 

PIĄTEK     godz. 14.30 - 18.00

SOBOTA    godz. 9.00 - 14.30    15.30 - 18.00


Strona główna | Uczelnia | Dokumenty | Studia | Wydawnictwo naukowe | Konferencje naukowe | Kontakt | Galeria
wykonanie: kotonski.pl